Tariş Yeni Sezon

TARİŞ Söke 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi, yeni sezonun pamuk alım politikası ve finansmanını açıkladı.

Söke TARİŞ Tesislerinde gerçekleşen toplantıya Söke TARİŞ yöneticileri başta olmak üzere Söke Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke’nin tarım sektör kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay, Genel Müdür yardımcısı Recep Atakan, Söke Şube Müdürü Güvenç Mersin, Tarım Bölüm Başkanı İlhan Küçükahmetler ve üreticiler katıldı. Toplantı yeni sezon için dua edilerek başladı.

TARİŞ Söke 131 No.lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Özer, TARİŞ’in peşin para ile pamuk alımı gerçekleştireceğini belirterek; “Pamuğu fiyatını günlük borsa fiyatına katsayı ve 10 Kuruş ekleyerek belirleyeceğiz. Mahlıç pamuk çekirdeklerini de borsa fiyatlarının altında kalmayacak şekilde uygun bulunan firmaya satacağız. Pamuğunu kesen üretici parasını peşin olarak alacak. Paramız hesabımıza geçti. Lisanslı depoculuğu da destekleyeceğiz. Arzu eden üreticinin pamuğunu lisanslı depoya teslim edeceğiz” dedi. TARİŞ’in Söke’de şehir merkezinde kalan tesislerini alım sezonu sonrasında OSB’ye taşıyacaklarını ve alanı en iyi ve Kooperatife gelir getirecek şekilde değerlendireceklerini söyleyen İsmail Özer; “OSB alanındaki yeni tesislerimize özel bir yol açılacak. Üreticilerimiz OSB alanına trafiğe maruz kalmadan kolaylıkla ulaşabilecek” dedi.

“KOOPERATİFLER ÖZERK HALE GELDİ”

Toplantıda TARİŞ Söke Delegesi ve eski Birlik Başkanı Mehmet Beliğ Azbazdar’da bir konuşma yaptı. Kendisinin Ocak ayında Birlik başkanlığı görevini bıraktığını, 10 Nisan 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 4572 sayılı kanun ile kooperatiflerin özerk hale geldiğini belirten Azbazdar; yeni kanun ile kooperatiflerin para kazanır ve daha iyi bir duruma geleceğini söyledi. Kanunun 2 yıl zarar eden kooperatifleri kapatmayı öngördüğünün altını çizen Mehmet beliğ Azbazdar; “Kanunla DFİF kredi faizlerinin önemli miktarı silindi. Kooperatiflerin Birliklere olan borçlarının silinmesi emredildi. Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği’nin yasal olan bu uygulamayı gerçekleştirmesini bekliyoruz” dedi. Parası kooperatif kasasına girmeden Birliğe pamuk gönderilmeyeceğinin altını çizen Azbazdar; “Anadolu bank ile yapılan anlaşma ile 5 milyon TL’lik kredi, inanıyorum ki çok çalışmamız, üreticilerin TARİŞ’e sahip çıkmaları ile 10 milyon’a ulaşacak. TARİŞ piyasanın olmazsa olmazı. Ortak olsun olmasın herkes TARİŞ’e sahip çıkmalı” diye konuştu.